Splitz School of Dance and Drama © 2014 • PRIVACY POLICY

Timetables

 

Autumn Term 2018

10/09/2018 - 01/12/2018

Half Term: 29/10/2018 - 04/11/2018

 

 

Monday (Woolmer Green Village Hall)

Miss Gemma

1.45 pm Adult Ballet

2.45 pm Finish

3.45 pm Grade 1 Modern

4.30 pm Grade 1 Tap

5.15 pm Grade 2 Modern

6.00 pm Grade 2 Tap

6.45 pm Adult Tap

7.30 pm Dancefit (for Adults)

8.15 pm Adult Ballet

9.15 pm Finish

 

Tuesday (Bishop's Hatfield Girls' School)

Miss Chloe

4.30 pm Contemporary Jazz Level 1

5.15 pm Contemporary Jazz Level 2

6.00 pm Pointe Work

6.30 pm Ballet (Vocational Level)

7.30 pm Finish

 

Tuesday (Woolmer Green Village Hall)

Miss Vikki

4.30 pm Grade 3 Tap

5.15 pm Intermediate Foundation Modern

6.15 pm Grade 5 Tap (new students only)

6.30 pm Grade 5 Tap (everyone)

7.15 pm Finish

 

 

Wednesday (Knebworth Village Hall)

Miss Jackie

4.00 pm Grade 2 Ballet

4.45 pm Grade 3 Ballet

5.30 pm Grade 4 Ballet

6.30 pm Grade 5 Ballet

7.30 pm Finish

 

 

Wednesday (Trinity Church, Knebworth)

Miss Gemma

3.45 pm Mini Ballet 3 & 4 yrs

4.15 pm Pre-primary Ballet

5.00 pm Primary Ballet

5.45 pm Grade 1 Ballet

6.30 pm Grade 6 Ballet

7.30 pm Break

7.45 pm Pointe Work

8.15 pm Finish

 

Wednesday (Woolmer Green Village Hall)

Miss Kim

6.15 pm Senior Drama

7.45 pm Finish

 

Miss Vikki

6.15 pm Private Lesson

7.00 pm Adult Tap

7.45 pm Finish

 

 

 

 

 

 

 

Thursdays (Woolmer Green Village Hall)

Miss Vikki

4.00 pm Junior Drama

5.30 pm Finish

 

 

Thursday (Knebworth Village Hall)

Miss Louise

4.30 pm Grade 3 Modern

5.15 pm Grade 4 Modern

6.15 pm Grade 6 Modern

7.15 pm Finish

 

Thursday (Bishop's Hatfield Girls' School)

Miss Gemma

4.30 pm Junior Street

5.15 pm Grade 5 Ballet

6.15 pm  Grade 4 Modern

7.00 pm  Finish

 

 

Friday (Woolmer Green Village Hall)

Miss Vikki

4.30 pm Grade 6 Tap

5.15 pm Intermediate Modern

6.00 pm Intermediate Tap

6.50 pm Finish

 

Miss Gemma

4.00 pm Street (5-8 years)

4.45 pm Street (8-11 years)

5.30 pm Private Lesson Slot

6.15 pm Finish

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday (Bishop's Hatfield Girls' School)

Drama Studio

8.55 am Primary Ballet (Miss Louise)

9.40 am Changeover

9.45 am Grade 1 Tap (Miss Gemma)

10.30 am Mini Modern/Tap (Gemma)

11.00 am Mini Ballet 3 & 4 years (Gemma)

11.30 am Grade 2 Tap (Gemma)

12.15 pm Drama (Miss Kim)

1.45 pm Grade 4 Tap (Gemma)

2.30 pm Grade 3 Tap (Gemma)

3.15 pm Finish

3.30 pm Grade 5 Tap (Louise)

4.15 pm Finish

 

Saturday  (Bishop's Hatfield Girls' School)

Dance Studio

8.55 am Grade 1 Ballet ( Miss Gemma)

9.40 am Changeover

9.45 am Pre primary Ballet (Miss Louise)

10.30 am Grade 2 Modern (Louise)

11.15 am Grade 6 Modern (Louise)

12.15 pm Grade 2 Ballet (Miss Gemma)

1.00 pm  Grade 3 Ballet (Louise)

1.45 pm  Commercial/Street (11-18 yrs) (Louise)

2.30 pm Grade 4 Ballet (Louise)

3.30 pm  Grade 3 Modern (Gemma)

4.15 pm Finish

 

 

Saturday (Bishop's Hatfield Girls' School)

Drama Studio

Miss Kim

12.15 pm Drama (from 7 yrs)

1.45 pm Finish

 

Saturday (Bishop's Hatfield Girls' School)

Mr Daniel Ephgrave

9.45 am Singing Group 1, 7-11 years

10.30 am Singing Group 2, 12-18 years